סקירת מחקרים בנושא יעילות הדיקור הסיני למעי רגיש (מעי רגיז)

 

קיימים מחקרים איכותיים מעטים בנושא יעילות הדיקור הסיני בתסמונת המעי הרגיש. על אף שאין בנמצא מחקרים רבים, ניתן לראות שישנה יעילות לשיטת הדיקור הסיני בהקלה על תסמונת המעי הרגיש. 

 

אלו המחקרים האיכותיים שפורסמו בנושא:

 

במחקר שפורסם ב 2009 במגזין Gastroenterology Nursing נבדקה השפעת הדיקור הסיני על כאבי בטן, אי נוחות בבטן, גזים, נפיחות ושינויי יציאות (1)

נבדקו 29 מטופלים בעלי מעי רגיש. 14 קיבלו טיפול בדיקור סיני בנקודות המשפיעות על מערכת העיכול ו 15 קיבלו טיפול בדיקור סיני בנקודות שאינן נקודות דיקור אמיתיות (קבוצת פלסבו).  

התוצאות היו מרשימות: בתום 4 שבועות (לאחר 8 טיפולי דיקור) בקבוצת הדיקור האמיתי הושג שיפור של 59% בכאבי בטן ונפיחות בבטן לעומת שיפור של 1% בקבוצת דיקור הדמי. 

בבדיקה של תסמינים נוספים שנבדקו –  גזים, נפיחות ושינויי יציאות התוצאות היו דומות: בקבוצת הדיקור האמיתי הושג שיפור של 52% לעומת שיפור של 1.7% בקבוצת הפלסבו.

 

לקריאת אבסטרקט המחקר הקש כאן

 

במחקר שפורסם במגזין Neurogastroenterology Motility ב 2012 (2) נבדקה השפעת הדיקור הסיני על המוח.
מטרת המחקר הייתה לבדוק על אלו אזורים במוח הדיקור הסיני משפיע בטיפול בתסמונת המעי הרגיש, ודרך אלו מנגנונים הוא מקל על הסימפטומים.

נלקחו למחקר 30 חולים בעלי מעי רגיש הסובלים משלשולים, חצי מהם קיבלו דיקור סיני אמיתי והחצי השני היוו את קבוצת הפלסבו – דיקור דמי. 

נעשה MRI על מנת לבדוק את השפעת הדיקור הסיני על המוח בארבעה מצבים שונים: מתח רקטלי, מתח רקטלי בזמן דיקור סיני, מתח רקטלי לאחר סיום טיפול בדיקור סיני ודיקור סיני ללא מתח רקטלי. 

תוצאות המחקר הראו כי דיקור סיני הביא להפעלה רבה יותר של האינסולה הימנית ושל אזור התלמוס יחסית לדיקור הפלסבו.

מסקנות החוקרים היו כי ייתכן שהשפעת הדיקור הסיני על תסמונת המעי הרגיש היא על ידי הפעלה של נתיבי סרוטונין באינסולה והשפעה על מצב הרוח של המטופל. 

 

לקריאת אבסטרקט המחקר הקש כאן

 

בסקירה שנעשתה בשנת 2006 נבדקו שישה מחקרים בנושא דיקור סיני לתסמונת המעי הרגיש (3). מטרת הסקירה הייתה לבדוק אם לטיפול בדיקור סיני קיימת יעילות גבוהה יותר מאשר לטיפול פלסבו או טיפול בטכניקות אחרות.

בסקירה נמצא כי לא היה הבדל בין יעילות הטיפול בדיקור סיני ובין יעילות טיפול פלסבו, אך מסקנות החוקרים היו כי המחקרים שנבדקו היו באיכות ירודה ולכן לא ניתן לקבוע בצורה חד משמעית האם דיקור סיני יעיל יותר מדיקור פלסבו או משיטות טיפול אחרות לתסמונת המעי הרגיש.

 

לקריאת אבסטרקט המחקר הקש כאן

 

חזרה לדף הבית ולהרשמה לטיפים שימושיים להקלה על בעיות עיכול

 

 

מקורות:   
1.  Symptom Management for Irritable Bowel Syndrome. Anastasi JK, McMahon DJ, Kim GH, Columbia University School of Nursing, New York, USA (Gastroenterol Nurs 2009)
2. Does Acupuncture Therapy Alter Activation of Neural Pathway for Pain Perception in Irritable Bowel Syndrome?: A Comparative Study of True and Sham Acupuncture Using Functional Magnetic Resonance ImagingChu WC Et-Al, .Department of Imaging and Interventional Radiology, The Chinese University of Hong Kong,Hong Kong. (J Neurogastroenterol Motil 2012)
3. Acupuncture for treatment of irritable bowel syndrome (Review). Lim B Et-Al, University of Maryland School of Medicine,Center for Integrative Medicine,Kernan Hospital Mansion, Baltimore, Maryland, USA. (Cochrane Database 2008)