הזעת לילה יכולה להופיע כתוצאה מספר גורמים, החל מתופעות לוואי של תרופות מסוימות, עד שינויים הורמונלים או מחלות אחרות. אם מופיעים תסמינים אחרים במקביל להזעה, כגון אובדן משקל, חום או כאבים, יש לפנות לרופא. הזעות לילה משמעותיות, שגורמות להתעוררות ומפריעות לשינה תקינה מחייבות בירור רפואי, בעיקר אם התופעה נמשכת תקופה ארוכה. 

 

גורמים נפוצים להזעת לילה

גורמים הורמונליים - שינויים הורמונלים בעקבות הריון או גיל המעבר ( הזעה לילית היא אחד התסמינים המאפיינים את גיל המעבר (בנוסף,  פעילות יתר, זיהום או דלקת של בלוטת התריס עלולים להתבטא גם הם בהזעות לילה.

מחלת כליות - מחלת כליות גורמת לשורה של תופעות חולי.  אחת התופעות האופייניות הינה הזעת יתר והגורמים לכך מגוונים. סיבה אחת היא בעיות בבלוטת התריס בקרב חולי כליות. כאמור, פעילות יתר של בלוטה זו יגרום הזעת יתר.  לחץ דם נמוך (בשל נטילת תרופות) ומשקל יתר הם שני גורמים נוספים המובילים לייצור עודף של זיעה בקרב חולי כליות.

חרדה ו\או דיכאון - הסובלים מחרדה או דיכאון מדווחים רבות על הזעות לילה הקשורות להופעת סיוטים ושינה לא שלווה, שבה רמות הקורטיזול והאדרנלין בגוף לא יורדות די הצורך והשרירים נשארים בטונוס. כתוצאה מכך, טמפרטורת הגוף עולה והגוף מקרר את עצמו ע"י הזעה מוגברת. מטופלי חרדה רבים מדווחים, בנוסף להזעה, על שנת לילה שלאחריה הרגישו כמו אחרי אימון גופני מאומץ.

טיפול תרופתי - הזעות לילה עלולות להופיע כחלק מתופעות לוואי של תרופות. בין אלה נמנות תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, משככי כאבים, גלולות, תרופות נגד סוכרת וכדומה.

 

גורמים נדירים (יחסית) להזעת לילה

סיבות נוירולוגיות  - הפרעה בתפקוד מנגנון הזיעה בגלל בעיה אורגאנית במערכת העצבים.

מחלות זיהומיות - שחפת, ברוצלוזיס, טיפואיד, דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס זיהומית) ומחלת האיידס. מחלות ממאירות (= סרטן) - לימפומה מסוג הודג'קין, חלק מסוגי סרטן הריאה ומזותיליומה (מחלה ממארת של מעטפת הריאה) ידועות כגורמות להזעת לילה כסימפטום. בנוסף, גם תסמונת קרצינואיד (Carcinoid syndrome)  עלולה לגרום להזעה משמעותית בלילה.

 

טיפולים קיימים להזעת יתר

קיים מגוון רחב יחסית של טיפולים להזעת לילה ו\או הזעת יתר, מתחומי מומחיות שונים.

הרפואה המערבית מציעה התערבות במנגנון הזיעה, בכמה דרכים אפשריות. דרך אחת היא

הזרקת בוטוקס.  הבוטוקס גורם לשיתוק חלקי זמני של עצבי הזיעה. למי שמחפש פיתרון קבוע יותר, קיימת היום טכנולוגיית לייזר הצורבת את בלוטות הזיעה ומשביתה אותן לצמיתות. שיטות התערבות ניתוחיות כוללות ניתוק עצבי של עצבי הזיעה או כריתת בלוטות זיעה.

הרפואה המשלימה אינה מגדירה את החולי לפי הסימפטום. לכן, בהתאם לאבחון של האדם הספציפי יוצע טיפול. הגישה היא בדרך כלל מערכתית ולא ספציפית רק להזעה.

בין הטיפולים המשלימים לטיפול בהזעת לילה ניתן למנות נטורופתיה/ייעוץ תזונתי, דיקור סיני, צמחי מרפא, הומאופתיה, ביופידבק, וכדומה. 

הזעת לילה

 

 

 

 

 

אם אתם מתעוררים באמצע הלילה שטופי זיעה, או צריכים להחליף פיג'מה ואו סדינים באמצע הלילה או בבוקר, אתם כנראה סובלים מהזעת לילה.

ברוב המקרים הסיבה להזעת הלילה אינה רפואית. הזעה המופיעה כתגובה לשינויים בטמפרטורת הגוף או הסביבה, לבוש מוגזם, מצב רגשי או בעקבות צריכת ממריצים (קפאין, משקאות אנרגיה, שוקולד, וכו') אינה סימן לבעיה רפואית ולא אמורה להדאיג.  עם זאת, הזעת לילה יכולה גם להעיד על קיום בעיה הורמונלית, מחלה זיהומית, ממארת או אחרת.

רוצה לישון טוב יותר?​

דברו איתי

שם מלא:

איך קוראים לך?

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון:

מה הטלפון שלך?

דוא"ל:

מה המייל שלך?

חשוב לי

לציין:

אנא מלאו

מושב דבורה, משק  56​

054.439.9797  שיר​